Fotografia

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o robieniu zdjęć, ale boicie się o to zapytać - warsztaty wakacyjne z fotografii dla licealistów

Cel warsztatów

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z podstawami fotografii cyfrowej, zarówno od strony sprzętowo-technicznej, jak i artystycznej oraz podstawami obróbki zdjęć.

fotografia2

Program warsztatów

Dzień pierwszy
Trochę teorii na początek
Podczas wykładu omówimy kwestie techniczne – jak światło wpadające do obiektywu jest przetwarzane na zdjęcie – plik, który możemy wyświetlić na komputerze? Jak działa obiektyw, a jak matryca? Jakie są rodzaje obiektywów i matryc? Jak użyty obiektyw wpływa na wygląd zdjęcia? Czym różnią się aparaty analogowe od cyfrowych? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć. Omówimy także tryby pracy oraz funkcje aparatów cyfrowych. Na sam koniec zajmiemy się programami graficznymi i tym, co potrafią one robić pod dyktando świadomego użytkownika.
Warsztaty będą polegały na nauce podstaw darmowego programu graficznego GIMP. Poznamy jego podstawowe możliwości w zakresie obróbki zdjęć. Wiedzę zarówno z wykładu, jak i z zajęć warsztatowych będziemy wykorzystywać podczas kolejnych dni.

Dzień drugi
Zagadnienia artystyczne
Po omówieniu wszystkich kwestii technicznych, zajmiemy się zagadnieniami artystycznymi. Poznamy podstawy kompozycji i kadrowania. Dowiemy się, jakie oświetlenie stosować w danej sytuacji. Nauczymy się świadomie wykorzystywać migawkę i przysłonę do kreowania efektu artystycznego. Podyskutujemy co to znaczy, że zdjęcie jest dobre.
Podczas zajęć praktycznych zajmiemy się jednym z tematów zaprezentowanych poniżej, lub zgłoszonym przez uczestników.

Dzień trzeci, czwarty i piąty
Praktyka, praktyka, praktyka
Całość czasu poświęcimy na zajęcia praktyczne. Będziemy fotografować zarówno wewnątrz, jak i w plenerze, w dzień, jak i w nocy, a także spędzimy trochę czasu przy komputerach, retuszując nasze prace.

Lista tematów:
fotografia krajobrazowa, portret klasyczny i nie tylko, reportaż, martwa natura, różne pory światła (światło poranne, południowe, popołudniowe, wieczorne), astrofotografia, fotografia minimalistyczna, fotografia abstrakcyjna i surrealistyczna, zabawy z wodą, makrofotografia, inne zgłoszone przez uczestników

UWAGA: tematy nie są na sztywno przypisane do dni. Ich wybór będzie zależał od aury oraz preferencji uczestników. Dodatkowo, część zajęć może być realizowana również po południu lub wieczorem/w nocy!

Wymagany sprzęt:

  • aparat cyfrowy pozwalający na pracę w trybie manualnym (najlepiej lustrzanka cyfrowa) oraz niezbędne dodatki (przede wszystkim ładowarka, karta pamięci i kable połączeniowe z komputerem). Jeśli uczestnicy posiadają dodatkowy sprzęt (lampy, obiektywy, statywy itd.) będzie to mile widziane.
  • komputer z zainstalowanym programem GIMP

Prowadzący warsztaty

Inż. Przemysław Michalski

Przemek MichalskiZ wykształcenia fizyk ciała stałego, absolwent Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Aktualnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. W swojej pracy naukowej zajmuje się zagadnieniami joniki ciała stałego, a konkretnie nowoczesnymi materiałami katodowymi do zastosowania w ogniwach elektrochemicznych. Członek Koła Naukowego Fizyków, w którym działa praktycznie od początku studiów, prowadząc głównie działalność popularyzującą naukę. Prowadzi również warsztaty z podstaw systemu LaTeX oraz organizuje spotkania z pracownikami naukowymi.

W ramach współpracy z Fundacją Inceptio prowadzi warsztaty fotograficzne w ramach Letniego Obozu Politechniki Warszawskiej (i stara się zarażać innych swoją pasją). Wcześniej prowadził także zajęcia w ramach TECHNO-warsztatów z Politechniką Warszawską dotyczące elektryczności, magnetyzmu oraz właściwości materii.

Poza nauką i fotografią lubi chodzić po górach, słuchać muzyki oraz pochłaniać książki. Docenia dobrą architekturę, szczególnie upodobał sobie okres modernizmu.