Astronomia i optyka

Kosmos pod lupą – warsztaty wakacyjne z astronomii i optyki dla gimnazjalistów

Zabierzemy Was w podróż kosmiczną po Układzie Słonecznym. Jeśli nam się uda pokonać trzecią prędkość kosmiczną wybierzemy się też w zakątki naszej Drogi Mlecznej. Odbędziemy też podróż w czasie do początku Wszechświata. Gdy już wylądujemy na Ziemi przekonacie się, że astronomia z powierzchni Ziemi też może być ciekawa i odkrywcza. Aby się o tym dowiedzieć poznacie tajemnice optyki, bez której nadal myślelibyśmy, że Ziemia jest płaska i w centrum Wszechświata.

Cel warsztatów

Celem warsztatów jest zaznajomienie uczestników z podstawami obserwacji gwiazd i planet, zrozumienie mechaniki nieba oraz zdobycie umiejętności, które pomogą w samodzielnym poznawaniu nieba.

astronomia3

Program warsztatów

Dzień pierwszy
Wszechświat
Naszą podróż po Wszechświecie zaczniemy od poznania różnych teorii jego powstania. Odpowiemy też na pytanie dlaczego teoria Wielkiego Wybuchu jest nadal tylko teorią. W dalszej podróży zwiedzimy gromady, galaktyki i gwiazdy. Spróbujemy też zrozumieć istotę wyższych wymiarów niż ten, który znamy na co dzień.

Dzień drugi
Układ Słoneczny
Przeniesiemy się na powierzchnię planet naszego Układu Słonecznego i poznamy ich tajemnicę. Zaplanujemy podróż kosmiczną, której celem będzie wykonanie misji. Zbudujemy też Układ Słoneczny z zachowaniem odpowiedniej skali.

Dzień trzeci
Ziemia
Przekonacie się, że nie trzeba lecieć w przestrzeń kosmiczną, aby prowadzić badania astronomiczne. Opowiemy o powstaniu naszej planety. Sami doświadczalnie wyznaczycie przyśpieszenie ziemskie. Poznacie też sposoby na obserwacje, które można prowadzić w ciągu dnia i jak można wykorzystać ruch obrotowy Ziemi.

Dzień czwarty
Obserwacje
Zaczniemy od wykładu na temat obiektów, które można obserwować „gołym okiem”, jak również przy użyciu przyrządów optycznych. Nauczycie się korzystać z programów symulujących mechanikę nieba oraz z map nieba. Stworzymy kalendarz obserwacji. Wieczorami, w zależności od pogody, będziemy prowadzić obserwację. Po tych warsztatach będziecie bez problemu rozpoznawać i nazywać gwiazdozbiory.

Dzień piąty
Optyka
Aby obserwować niebo (i nie tylko) niezbędna jest nam wiedza z zakresu optyki. Poznacie podstawowe układy optyczne oraz ich geometrię. Zaprojektujecie i wykonacie własne przyrządy optyczne. Poznacie też budowę teleskopu. Optyka to szeroki dział, więc oprócz tematów związanych z obserwacjami pokażemy inne ciekawe zjawiska.

W zależności od pogody kolejność tematów może ulec zmianie. Dodatkowo planujemy obserwacje nocnego nieba, więc zabierzcie ze sobą ciepłe bluzy i dobrą pogodę.

Prowadzący warsztaty 

Aleksandra Kruk

Aleksandra Kruk-fotoStudentka czwartego roku Fizyki Technicznej na Politechnice Warszawskiej, specjalność Materiały i Nanostruktury. W swojej pracy inżynierskiej zajmuje się pomiarami impedancyjnymi przewodników jonów tlenu. Planuje kontynuować studia na II stopniu na specjalności Ekologiczne Źródła Energii.

Interesuje się astronomią i optyką. Swoje zainteresowania lubi przekazywać poprzez popularyzację nauki na festiwalach nauki i warsztatach.

Prywatnie interesuje się sportem, uprawia m.in. narciarstwo, snowboarding, żeglarstwo oraz pływanie i jazdę rowerową. Kibicuje też polskim sportowcom. Relaksuje się przy składaniu origiami.

 

Przemysław Dzięgielewski

Przemek Dz.Student IV roku fizyki technicznej na Politechnice Warszawskiej. Specjalista w dziedzinie materiałów i nanostruktur. Wiceprezes Koła Naukowego Fizyków oraz pomysłodawca i koordynator wielu projektów realizowanych przez Koło Naukowe Fizyków.

Interesuje się zagadnieniami dotyczącymi rozwoju ogniw paliwowych i ich możliwych zastosowań. Miłośnik astronomii oraz uczestnik konferencji poświęconych astrofizyce i kosmologii. Jest opiekunem Obserwatorium Astronomicznego Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej oraz pomysłodawcą budowy radioteleskopu KNF.

W ramach działalności popularyzacyjnej prowadził zajęcia z astronomii w ramach TECHNO-warsztatów z PW oraz warsztat z astronomii i optyki na Letnim Obozie Politechniki Warszawskiej 2013. Współpracuje z kilkoma fundacjami popularyzującymi fizykę i naukę wśród dzieci i młodzieży.

W wolnych chwilach pianista i organista, żeglarz, miłośnik filmów oraz fotograf amator. Odpręża się  w oparach kalafonii budując i naprawiając układy elektroniczne. Uwielbia gry strategiczne i przygodowe.