Fizyka
Teoria i eksperyment – jak pogodzić Serce z Rozumem – warsztaty wakacyjne dla gimnazjalistów.
Fizyk jest człowiekiem, który uważnie obserwuje świat. Zaczyna zastanawiać się „Jak to działa?”, „Dlaczego tak, a nie inaczej?”, „A może da się to wykorzystać?”. Tworzy model, opisuje obserwację językiem matematyki, a następnie przeprowadza eksperyment.
Warsztat skierowany jest do uczniów gimnazjów, którzy zainteresowani są nauką w szkole średniej w klasach z rozszerzoną fizyką i matematyką. Jeżeli interesują Cię podstawy działania urządzeń elektrycznych, chcesz zapanować nad silnymi magnesami, zrozumieć mechanikę zderzeń lub dowiedzieć się, skąd w głowach fizyków wzięła się mechanika kwantowa, ten warsztat jest dla Ciebie. Istotą zajęć będą eksperymenty i wyciąganie z nich wniosków – od podstawowych doświadczeń związanych z prądem elektrycznych po podstawy mechaniki kwantowej.
Program warsztatu
Dzień pierwszy
Prąd elektryczny
Nauka przygotowania i przeprowadzania eksperymentu. Doświadczenia z prawem Ohma, korzystanie z komputera w analizie danych.
Dzień drugi
Mechanika i dynamika
Doświadczenia dotyczące grawitacji – wyznaczanie przyśpieszenia ziemskiego, badanie rzutów i zderzeń.
Dzień trzeci
Optyka
Badania soczewek, kątów padania, kąta Brewstera, doświadczenia z polaryzacją. Budowanie lunet oraz układu z włącznikiem zmierzchowym.
Dzień czwarty
Magnetyzm i pola
Doświadczenia z magnesami, silnikami homopolarnymi i elektromagnesami. Spróbujemy zrozumieć pojęcie pola oraz je „zobaczyć”.
Dzień piąty
Mechanika kwantowa
Mechanika kwatotowa – przez eksperymenty do jej narodzin.
Prowadzący warsztaty
Inż. Aleksandra Kruk
Studentka piątego roku Fizyki Technicznej na Politechnice Warszawskiej, specjalność Materiały i Nanostruktury. W swojej pracy inżynierskiej zajmowała się pomiarami impedancyjnymi przewodników jonów tlenu.
Interesuje się astronomią i optyką. Swoje zainteresowania lubi przekazywać poprzez popularyzację nauki na festiwalach nauki i warsztatach.
Prywatnie interesuje się sportem, uprawia m.in. narciarstwo, snowboarding, żeglarstwo oraz pływanie i jazdę rowerową. Kibicuje też polskim sportowcom. Relaksuje się przy składaniu origiami.
Inż. Przemysław Dzięgielewski
Student piątego roku fizyki technicznej na Politechnice Warszawskiej. Specjalista w dziedzinie materiałów i nanostruktur. Członek Koła Naukowego Fizyków oraz pomysłodawca i koordynator wielu projektów realizowanych przez Koło Naukowe Fizyków.
Interesuje się zagadnieniami dotyczącymi rozwoju ogniw paliwowych i ich możliwych zastosowań. Miłośnik astronomii oraz uczestnik konferencji poświęconych astrofizyce i kosmologii. Jest opiekunem Obserwatorium Astronomicznego Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej oraz pomysłodawcą budowy radioteleskopu KNF.
W ramach działalności popularyzacyjnej prowadził zajęcia z astronomii w ramach TECHNO-warsztatów z PW oraz warsztat z astronomii i optyki na Letnim Obozie Politechniki Warszawskiej 2013. Współpracuje z kilkoma fundacjami popularyzującymi fizykę i naukę wśród dzieci i młodzieży.
W wolnych chwilach pianista i organista, żeglarz, miłośnik filmów oraz fotograf amator. Odpręża się w oparach kalafonii budując i naprawiając układy elektroniczne. Uwielbia gry strategiczne i przygodowe.