Fizyka

Teoria i eksperyment – jak pogodzić Serce z Rozumem – warsztaty wakacyjne dla gimnazjalistów.

Fizyk jest człowiekiem, który uważnie obserwuje świat. Zaczyna zastanawiać się „Jak to działa?”, „Dlaczego tak, a nie inaczej?”, „A może da się to wykorzystać?”. Tworzy model, opisuje obserwację językiem matematyki, a następnie przeprowadza eksperyment.

Warsztat skierowany jest do uczniów gimnazjów, którzy zainteresowani są nauką w szkole średniej w klasach z rozszerzoną fizyką i matematyką. Jeżeli interesują Cię podstawy działania urządzeń elektrycznych, chcesz zapanować nad silnymi magnesami, zrozumieć mechanikę zderzeń lub dowiedzieć się, skąd w głowach fizyków wzięła się mechanika kwantowa,  ten warsztat jest dla Ciebie. Istotą zajęć będą eksperymenty i wyciąganie z nich wniosków – od podstawowych doświadczeń związanych z prądem elektrycznych po podstawy mechaniki kwantowej.

fizyka

 

Program warsztatu

Dzień pierwszy
Prąd elektryczny

Nauka przygotowania i przeprowadzania eksperymentu. Doświadczenia z prawem Ohma, korzystanie z komputera w analizie danych.

Dzień drugi
Mechanika i dynamika

Doświadczenia dotyczące grawitacji – wyznaczanie przyśpieszenia ziemskiego, badanie rzutów i zderzeń.

Dzień trzeci
Optyka

Badania soczewek, kątów padania, kąta Brewstera, doświadczenia z polaryzacją. Budowanie lunet oraz układu z włącznikiem zmierzchowym.

Dzień czwarty
Magnetyzm i pola

Doświadczenia z magnesami, silnikami homopolarnymi i elektromagnesami. Spróbujemy zrozumieć pojęcie pola oraz je „zobaczyć”.

Dzień piąty
Mechanika kwantowa

Mechanika kwatotowa – przez eksperymenty do jej narodzin.

Prowadzący warsztaty 

Inż. Aleksandra Kruk

Aleksandra Kruk-fotoStudentka piątego roku Fizyki Technicznej na Politechnice Warszawskiej, specjalność Materiały i Nanostruktury. W swojej pracy inżynierskiej zajmowała się pomiarami impedancyjnymi przewodników jonów tlenu.

Interesuje się astronomią i optyką. Swoje zainteresowania lubi przekazywać poprzez popularyzację nauki na festiwalach nauki i warsztatach.

Prywatnie interesuje się sportem, uprawia m.in. narciarstwo, snowboarding, żeglarstwo oraz pływanie i jazdę rowerową. Kibicuje też polskim sportowcom. Relaksuje się przy składaniu origiami.

 

Inż. Przemysław Dzięgielewski

Przemek Dz.Student piątego roku fizyki technicznej na Politechnice Warszawskiej. Specjalista w dziedzinie materiałów i nanostruktur. Członek Koła Naukowego Fizyków oraz pomysłodawca i koordynator wielu projektów realizowanych przez Koło Naukowe Fizyków.

Interesuje się zagadnieniami dotyczącymi rozwoju ogniw paliwowych i ich możliwych zastosowań. Miłośnik astronomii oraz uczestnik konferencji poświęconych astrofizyce i kosmologii. Jest opiekunem Obserwatorium Astronomicznego Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej oraz pomysłodawcą budowy radioteleskopu KNF.

W ramach działalności popularyzacyjnej prowadził zajęcia z astronomii w ramach TECHNO-warsztatów z PW oraz warsztat z astronomii i optyki na Letnim Obozie Politechniki Warszawskiej 2013. Współpracuje z kilkoma fundacjami popularyzującymi fizykę i naukę wśród dzieci i młodzieży.

W wolnych chwilach pianista i organista, żeglarz, miłośnik filmów oraz fotograf amator. Odpręża się  w oparach kalafonii budując i naprawiając układy elektroniczne. Uwielbia gry strategiczne i przygodowe.