Chemia

Warsztaty wakacyjne z chemii dla gimnazjalistów. 

Czy wiesz, że wszystko co nas otacza to chemia? Chemia towarzyszy nam już od starożytności, a jej rozwój trwa nieprzerwanie do dziś. Dzięki niej mamy leki, plastikowe butelki, czy kosmetyki takie jak szampony i perfumy. Miłość to też czysta chemia, gdyż kiedy trafia w nas strzała Amora, zachodzi szereg reakcji chemicznych, które doprowadzają organizm w stan „zakochania”. Ale chemia to nie tylko nauka, to również ciekawe eksperymenty, które pozwalają wyjaśnić jak działa świat.

Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z różnymi odmianami chemii oraz ukazanie jej wielu aspektów praktycznych. Podczas zajęć poruszymy zagadnienia z zakresu chemii fizycznej, analitycznej, nieorganicznej, organicznej oraz polimerów. W szerokiej tematyce na pewno każdy znajdzie jakiś mały fragment chemii, który go zafascynuje i zachęci do dalszego poznawania jej tajników.

Warsztat skierowany jest do osób zainteresowanych studiowaniem takich kierunków jak chemia, technologia chemiczna, biotechnologia oraz farmacja.

73Politechnika Druk

Program warsztatu

Dzień pierwszy
Chemia piękna – o pojęciu równowagi w nietypowym ujęciu

Jak odróżnić pecha od pH? Będziemy mówić o historii mycia, prania i upiększania. Zrobimy kolorowe mydło lub kosmetyki z dodatkiem eliksiru życia.

Dzień drugi
Chemia zapachu

Drugiego dnia warsztatów pobudzimy setki swoich receptorów rozpoznających zapachy. Zajęcia skupią się wokół analizy sensorycznej i własnego nosa. Będziemy wydzielać skomplikowane, naturalne substancje zapachowe z różnych produktów spożywczych.

Pod koniec zajęć chętni, w roli ekspertów, będą mogli zmierzyć się z zapachem. Ci, którzy pokonają zapachy, czyli bezbłędnie rozszyfrują co jest ukryte w próbkach otrzymają nagrody.

Dzień trzeci
Arsenał chemika

Będzie naukowo, poznacie mola i jego sprzymierzeńców. Dokładnie omówimy i przetestujemy arsenał chemiczny. W skład arsenału wejdą kolby, probówki pipety, lejki, deflegatory i wiele innych. Pod koniec zajęć zapoznamy się z różnymi metodami wydzielania i oczyszczania substancji. Przygotujemy niektóre preparaty na czwarty dzień zajęć.

Dzień czwarty
Chemia koloru

Przeprowadzimy analizę kolorów występujących w produktach spożywczych, zbadamy ekstrahenty przygotowane dnia trzeciego. Dzięki chromatografii cienkowarstwowej (TLC) rozłożymy kolory na czynniki pierwsze. Zabawimy się w Sherlocka Holmesa, dzięki chemii koloru zbadamy linie papilarne. Każdy uczestnik będzie mógł uwidocznić swój odcisk palca.

Dzień piąty
Chemia polimerów, czyli jak powstają tworzywa sztuczne

Będziemy tworzyć długie łańcuchy polimerowe. Każdy będzie mógł otrzymać swój własny polimer o dowolnym kształcie i kolorze. W polimerze będzie można zatopić drobne elementy np: uschnięte owady, źdźbła trawy i inne. Wykonamy również doskonałe imitacje bursztynów. Zajęcia zakończymy akcentem analitycznym. Zastosujemy dwie metody, które pozwolą odróżnić imitacje od prawdziwych bursztynów.

Prowadzący warsztaty

Dr inż. Mariusz Tryznowski

MTChemik, wykładowca, pasjonat fotografii i górskich wycieczek.
Wychował się w Białymstoku. W roku 1998 ukończył technikum chemiczne. Studiował Technologię Chemiczną na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. W roku 2003 ukończył studia magisterskie. Specjalizuje się w Technologii Związków Biologicznie Czynnych i kosmetyków. Po ukończeniu pięcioletnich studiów magisterskich rozwijał swoje zainteresowania zawodowe w dziedzinie chemii i technologii polimerów, w roku 2008 obronił doktorat.  Obecnie pracuje na Wydziale Chemicznym PW w Katedrze Chemii i Technologii Polimerów na etacie adiunkta. Poza pracą naukowca jest aktywnym dydaktykiem zaangażowanym w działalność na rzecz Stowarzyszenia. Prowadził warsztaty z chemiczne dla młodzieży w ramach TECHNO-warsztatów z Politechniką Warszawską oraz Szkoły Młodego Chemika. Jego zajęcia laboratoryjne zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem i były wysoko oceniane przez uczniów.