Budownictwo

Warsztaty wakacyjne z budownictwa dla gimnazjalistów.

Budynki otaczają nas codziennie, ale co tak naprawdę o nich wiemy? Na warsztatach uczestnicy poznają podstawowe zasady konstruowania budowli, z których korzystamy każdego dnia oraz materiały budowlane niezbędne do ich powstania.

Warsztat skierowany jest do młodzieży zainteresowanej budownictwem, architekturą i sztuką, myślącej w przyszłości o studiach architektonicznych i budowlanych lub z zakresu gospodarki przestrzennej.

Program warsztatów

Dzień pierwszy
Żelbet, czyli konkretny projekt (część 1.)

Uczestnicy poznają różne tradycyjne i nowoczesne techniki i materiały budowlane – drewno, cegłę, beton, żelbet, stal, aluminium, gazobeton, ETFE oraz ich zastosowanie. Dowiedzą się, jakie właściwości mają poszczególne materiały i do czego można ich używać we współczesnym budownictwie. Po podziale na grupy zajmą się zaprojektowaniem prostej, niewielkiej formy ze zbrojonego betonu. Uczestnicy samodzielnie będą musieli wykonać formę-szalunek z materiałów dostarczonych przez prowadzącego – sklejki, styropianu itp., wymieszać kruszywo, cement i wodę oraz zaprojektować ułożenie zbrojenia aby uzyskać wymagane właściwości żelbetu.

Dzień drugi
Wysoki, wyższy, najwyższy (część 1.)

Drugiego dnia omówiona zostanie problematyka projektowania budynków wysokich i wysokościowych, zagadnienia konstrukcyjne, użytkowe i architektoniczne, a także nowoczesne narzędzia komputerowe wspomagające projektowanie. Uczestnicy zostaną podzieleni na grupy. Każda grupa wybierze jeden z zaproponowanych przez prowadzącego tematów i przystąpi do projektowania.

Dzień trzeci
Wysoki, wyższy, najwyższy (część 2.)

Kończenie pracy nad makietami wieżowców i omówienie.

Dzień czwarty
Drewno

Spacer do miejscowości Chłopy – oglądanie zabytkowych chat drewnianych. Uczestnicy wykonają niewielkie konstrukcje drewniane inspirowane tradycyjnymi sposobami użycia drewna w budownictwie.

Dzień piąty
Żelbet, czyli konkretny projekt (część 2.)

Rozszalowanie konstrukcji żelbetowych, omówienie wyników i podsumowanie zajęć.

Prowadzący warsztaty

Mgr inż. arch. Radosław Gajda 

SAMSUNG CSCArchitekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Pracuje nad doktoratem w Zakładzie Historii Architektury Powszechnej. Studiował także historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Przez pięć lat prowadził na Wydziale Architektury PW zajęcia z historii architektury i sztuki powszechnej.

Pasjonat dydaktyki. Uważa, że nauczyciel powinien nie tylko prezentować słuchaczom aktualną i pełną wiedzę, ale także robić to w atrakcyjny sposób. Na zajęciach stara się pokazać uczestnikom, dlaczego sztuka, architektura i urbanistyka to fascynujące dziedziny wiedzy, które warto wciąż poznawać.

Oprócz prowadzenia zajęć dla studentów oraz warsztatów dla dzieci i młodzieży zajmuje się także projektowaniem wnętrz. Kiedy tylko może, stara się wyjeżdżać w poszukiwaniu architektonicznych inspiracji w podróże bliskie i dalekie.

Zapraszamy do zapoznania się z kanałem na youtube.com prowadzonym przez Radosława Gajdę i Natalię Szcześniak – ARCHITECTURE IS A GOOD IDEA

Poniżej kilka filmów z tego kanału, z Radosławem w roli głównej: