Rysunek w architekturze

Warsztaty wakacyjne z rysunku w architekturze dla licealistów.

Uczestnicy w ciągu pięciodniowych warsztatów nauczą się podstaw rysowania perspektywicznego, niezbędnego podczas ubiegania się o przyjęcie na studia artystyczne i architektoniczne. Preferowana technika – ołówek, ale w zależności od umiejętności i preferencji uczestników możliwe dostosowanie zajęć do innych technik i poziomu.

Warsztat skierowany jest do młodzieży zainteresowanej sztuką i architekturą, myślącej w przyszłości o studiach artystycznych, architektonicznych, bądź z zakresu historii sztuki i kultury.

Program warsztatów

Dzień pierwszy
Zasady perspektywy

Uczestnicy dowiedzą się czym jest perspektywa i jakie były teorie na jej temat w przeszłości. Poznają również zasady rysunku perspektywicznego w perspektywie dwuzbiegowej.

Dzień drugi
Cieniowanie

Drugiego dnia omówione zostaną sposoby konstruowania cienia rzuconego w rysunku perspektywicznym. Uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób stosuje się różne natężenia światła i cienia i jakie efekty uzyskuje się używając ich w odpowiedni sposób.

Dzień trzeci
Faktura

Nie tylko płaszczyzna – jak narysować powierzchnie szorstkie i gładkie, błyszczące i matowe? Jak odróżnić na rysunku szkło od tkaniny? Na podstawie martwej natury uczestnicy  poznają zagadnienie różnicowania faktur w rysunku.

Dzień czwarty
Plener I

Korzystając z malowniczej okolicy ośrodka w Sarbinowie, uczestnicy wykonają prace plenerowe w wybranej technice.  Wykorzystają poznane wcześniej techniki. Temat pierwszy – pejzaż.

Dzień piąty
Plener II

Korzystając z malowniczej okolicy ośrodka w Sarbinowie, uczestnicy wykonają prace plenerowe w wybranej technice. Wykorzystają poznane wcześniej techniki. Temat drugi – architektura.

Prowadząca warsztaty

Mgr inż. arch. Natalia Szcześniak

SAMSUNG CSCArchitekt, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskała tytuł magistra inżyniera architekta. Studiowała także scenografię na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2011 roku prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży z zakresu architektury, urbanistyki i konstrukcji, a od niedawna pracuje w jednym z warszawskich biur architektonicznych.

Na zajęciach z młodzieżą stara się pobudzić kreatywność uczestników, zachęcić do samodzielnej twórczości, a także do zadawania sobie pytań i stawiania wyzwań.

Prywatnie lubi poznawać nowe miejsca i kultury, zwiedzać zabytki i dzieła architektury współczesnej. W wolnym czasie czyta, ogląda i planuje kolejne podróże.

Tutaj filmy o sztuce z kanału Natalii i Radosława: