Inteligentne systemy wizyjne

Przetwarzanie obrazu i widzenie maszynowe – warsztaty wakacyjne dla licealistów.

Inteligentne systemy wizyjne można spotkać wszędzie – w przemyśle, na lotniskach, systemach ochrony, ale również w aparatach fotograficznych poprawiających nieudane zdjęcia oraz w wielu popularnych aplikacjach np. na telefony komórkowe. Nie każdy jednak wie, że większość z tych efektów można uzyskać przy pomocy stosunkowo prostych operacji.

Warsztat jest skierowany do wszystkich zainteresowanych obróbką obrazu nie tylko od strony korzystania z programów graficznych, ale również poznania mechanizmów stojących  za używanymi funkcjami. Amatorzy fotografii będą mogli poszerzyć swoją wiedzę o zdjęciach cyfrowych i aparatach fotograficznych, co pozwoli im na bardziej świadome korzystanie z sprzętu fotograficznego w przyszłości.

Program warsztatu

Dzień 1
Wstęp

Pierwszego dnia zajmiemy się podstawowymi pojęciami widzenia maszynowego i przetwarzania obrazu. Krótko prześledzimy historię tej dziedziny wiedzy, jej obecny stan zaawansowania i najważniejsze zastosowania. W części praktycznej zajęć powtórzymy niezbędne podstawy programowania oraz przygotujemy komputery do pracy, instalując niezbędne oprogramowanie.

Dzień 2
Kamera

Pierwszym krokiem przy pracy z obrazem jest przygotowanie kamery. Omówimy różne rodzaje kamer oraz zastanowimy się, jak różnice w budowie wpływają na możliwości dalszego przetwarzania obrazu. W ramach części praktycznej przygotujemy matematyczny i fizyczny model używanych przez nas kamer oraz przeprowadzimy ich kalibrację.

Dzień 3
Kolor i światło

Czas zająć się kolorem. Skąd się bierze kolor? Jak go reprezentować w programie? Jak oświetlenie wpływa na percepcję barw? I w końcu: na ile ta wiedza jest użyteczna w widzeniu maszynowym?

Dzień 4
Filtry

Filtry są jednym z podstawowych narzędzi przetwarzania obrazu. Poza zmianą wyglądu zdjęcia i ciekawymi efektami artystycznymi pozwalają na wydobycie informacji użytecznych w inteligentnych systemach wizyjnych. Zajmiemy się zarówno stroną teoretyczną, jak i implementacją kilku z nich.

Dzień 5
Finał

Czas wykorzystać zdobytą wiedzę! W ramach ostatniego dnia zbudujemy małe studio filmowe, a następnie dodamy kilka efektów specjalnych do naszego nagrania.

Temat dodatkowy: Transformata Fouriera

A co, jeżeli potraktujemy obraz jako sygnał? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Po co nam ta wiedza?

Uwaga! Warunkiem uczestnictwa w warsztacie jest podstawowa znajomość C/C++ lub innego języka programowania.

Przykładowy kurs online (do poziomu 3 włącznie): http://cpp0x.pl/kursy/Kurs-C++/1

Prowadzący warsztaty

Inż. Tomasz Łuczyński

Tomek ŁuczyńskiZ wykształcenia automatyk, robotyk, absolwent Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Obecnie doktorant na prestiżowej prywatnej uczelni badawczej Jacobs University w Bremie, w Niemczech. Członek Jacobs Robotics Team – zespołu badawczego specjalizującego się w zagadnieniach związanych z robotyką mobilną i sztuczną inteligencją.

Szczególnie interesuje się algorytmami sztucznej inteligencji symulującymi działanie ludzkiego mózgu. W ramach pracy zawodowej posiadł doświadczenie zarówno jako inżynier konstruktor (praca w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów), jak i jako programista (praca w Instytucie Maszyn Matematycznych).

Prywatnie żeglarz, kajakarz i wioślarz (były zawodnik MKS “Dwójka” Warszawa i AZS Politechnika Warszawska). Lubi dobrą książkę, jazdę na rowerze i nartach. Doświadczony wychowawca – od 2009 roku pracuje jako opiekun i instruktor na obozach dla dzieci i młodzieży.

Zapraszamy do obejrzenia Tomasza na youtube.com: