Budownictwo 

Warsztaty wakacyjne z budownictwa dla licealistów.

Budynki otaczają nas codziennie, ale co tak naprawdę o nich wiemy? Na warsztatach uczestnicy poznają podstawowe zasady konstruowania budowli, z których korzystamy każdego dnia oraz materiały budowlane niezbędne do ich powstania.

Warsztat skierowany jest do młodzieży zainteresowanej budownictwem, architekturą i sztuką, myślącej w przyszłości o studiach architektonicznych i budowlanych lub z zakresu gospodarki przestrzennej.

Program warsztatów

Dzień pierwszy
Żelbet, czyli konkretny projekt (część 1.)

Uczestnicy poznają różne tradycyjne i nowoczesne techniki oraz materiały budowlane – drewno, cegłę, beton, żelbet, stal, aluminium, gazobeton, ETFE oraz ich zastosowanie. Dowiedzą się, jakie właściwości mają poszczególne materiały i do czego można ich używać we współczesnym budownictwie. Po podziale na grupy zajmą się zaprojektowaniem prostej, niewielkiej formy ze zbrojonego betonu. Uczestnicy samodzielnie będą musieli wykonać formę-szalunek z materiałów dostarczonych przez prowadzącego – sklejki, styropianu itp., wymieszać kruszywo, cement i wodę oraz zaprojektować ułożenie zbrojenia aby uzyskać wymagane właściwości żelbetu.

Dzień drugi
Co to jest tensegrity? (część 1.)

Uczestnicy poznają jedną z nowoczesnych metod konstrukcyjnych – tensegrity: podstawy teoretyczne i najważniejsze zrealizowane dzięki niej budowle. Po podziale na grupy rozpoczną wznoszenie wież w konstrukcji tensegrity z przygotowanych przez prowadzącego materiałów. Zadaniem każdej grupy będzie wzniesienie jak najwyższej wieży.

Dzień trzeci
Co to jest tensegrity? (cześć 2.)

Kończenie budowy wieży z poprzedniego dnia, porównanie wysokości i omówienie.

Dzień czwarty
Jaka piękna katastrofa

Jak buduje się mosty? Jakie są typy mostów? Omówione zostaną rekordy rozpiętości, długości i wysokości oraz zastosowane rozwiązania konstrukcyjne od czasów najdawniejszych do współczesności. Uczestnicy zbudują niewielką konstrukcję mostową z balsy i sznurka o określonej długości. (praca indywidualna)

Dzień piąty
Jaka piękna katastrofa (część 2.), Żelbet, czyli konkretny projekt (część 2.)

Gotowe konstrukcje mostowe zostaną obciążone – wygra ta, która przeniesie największy ciężar przed zawaleniem się. Następnie nastąpi rozszalowanie konstrukcji żelbetowych, omówienie wyników i podsumowanie zajęć.

Prowadzący warsztaty

Mgr inż. arch. Radosław Gajda 

SAMSUNG CSCArchitekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Pracuje nad doktoratem w Zakładzie Historii Architektury Powszechnej. Studiował także historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Przez pięć lat prowadził na Wydziale Architektury PW zajęcia z historii architektury i sztuki powszechnej.

Pasjonat dydaktyki. Uważa, że nauczyciel powinien nie tylko prezentować słuchaczom aktualną i pełną wiedzę, ale także robić to w atrakcyjny sposób. Na zajęciach stara się pokazać uczestnikom, dlaczego sztuka, architektura i urbanistyka to fascynujące dziedziny wiedzy, które warto wciąż poznawać.

Oprócz prowadzenia zajęć dla studentów oraz warsztatów dla dzieci i młodzieży zajmuje się także projektowaniem wnętrz. Kiedy tylko może, stara się wyjeżdżać w poszukiwaniu architektonicznych inspiracji w podróże bliskie i dalekie.

Zapraszamy do zapoznania się z kanałem na youtube.com prowadzonym przez Radosława Gajdę i Natalię Szcześniak – ARCHITECTURE IS A GOOD IDEA

Poniżej kilka filmów z tego kanału, z Radosławem w roli głównej: